علت بروز و تشخیص تخلیه الکتریکی جزئی (PD) در تابلوهای برق

تخلیه الکتریکی جزئي

علت بروز و تشخیص تخلیه الکتریکی جزئی (PD) در تابلوهای برق

علت بروز و تشخیص تخلیه الکتریکی جزئی (PD) در تابلوهای برق

در این مقاله به بررسی علت بروز تخلیه الکتریکی جزئی در انواع تابلو های برق و کابل ها میپردازیم . همچنین با روش های آنلاین تشخیص تخلیه الکتریکی PD آشنا میشویم .

در این باره میتوانید به این مطلب نیز مراجعه کنید: تخلیه الکتریک جزئی چیست ؟

تخلیه الکتریکی جزئي

  •       تخلیه الکتریکی در تابلو های برق فشار متوسط عایق هوا

در این تیپ تابلو ها PD ممکن است درون عایق های جامد و یا هوای داخل عایق های مایع رخ دهد . وجود ناهمگونی داخل عایق های جامد مانند حباب های هوا یا ترک نیز میتواند زمینه ساز بروز PD باشد .

این ترک خوردگی و ایراد ممکن است در طول زمان نصب و بهره برداری و عملکرد تجهیز رخ دهد و یا از زمان تولید قطعه اصلی در کارخانه وجود داشته باشد .

همچنین گپ های هوایی در فاصله بین دو کنداکتور آسیب دیده پتانسیل بروز PD را دارند .

نحوه تشخیص تخلیه الکتریکی در این تیپ تابلوها به چه شکل است ؟

معمول ترین سنسور تشخیص PD سنسورهای TEV هستند . عملکرد این سنسورها با شناسایی ولتاژ گذرای زمین (Transient Earth Voltage ) است ، که در واقع سیگنالی است که در نتیجه  رخ  دادن تخلیه الکتریکی جزئی ایجاد میشود .

اگر درون تابلوهای عایق هوا و تجهیزات آن ها ، تخلیه الکتریکی رخ دهد از محل بروز PD سیگنالی با فرکانس ساطع میشود که توسط سنسورها تشخیص داده میشود.

سنسورهای TEV خارج از تابلو نصب میشوند . TEV از نظر نوع طراحی در دسته سنسور خازنی قرار میگیرد.

علت PD

  • تخلیه الکتریکی جزئی در تابلوهای برق عایق گازی سطح ولتاژی فشار متوسط یا MV GIS

در تابلوهای GIS تخلیه الکتریکی جزئی عمدتا به دلیل ، برآمدگی روی عایق ها و رساناها ، عیوب سطحی مقره ها و عایق ها ،  عیوب داخلی مقره ها و یا هرگونه ناخالصی و غیریکنواختی عایقی رخ میدهد .

نحوه تشخیص تخلیه الکتریکی در تابلوهای  GIS  به چه شکل است ؟

در تابلوهای فشار متوسط عایق گازی برای تشخیص تخلیه الکتریکی با چالش هایی روبرو هستیم . مشکل این استدر طراحی این تیپ تابلوها امکان تعبیه پایه مخصوص برای نصب سنسور وجود ندارد و همچنین نصب سنسور داخل تابلو نیز چندان نرمال نمیباشد . در این حالت سیگنال PD اصطلاحا داخل GIS گیر افتاده و عایق گازی امکان خروج سیگنال را نمیدهد .

محل خروج سیگنال در این تابلوها گسکت های و گلند های ورود کابل به GIS است. با توجه به اینکه سیگنال  تا قبل از خروج از تابلو مسافتی را طی کرده است ممکن است تا حد زیادی ضعیف شود ، به همین دلیل محل نصب سنسور اهمیت زیادی دارد.

در این تابلوها نیز از سنسورهای TEV  برای تشخیص سیگنال PD استفاده میشود .

 

  • تخلیه الکتریکی در تابلوهای برق عایق گازی سطح ولتاژی فوق فشار قوی یا EHV GIS

در تابلوهای EHV GIS تخلیه الکتریکی جزئی در صورت وجود قطعات آزاد ، برآمدگی روی عایق ها و رساناها ، عیوب سطحی مقره ها و عایق ها و یا عیوب داخلی مقره ها رخ میدهد .

نحوه تشخیص تخلیه الکتریکی در تابلوهای EHV GIS  به چه شکل است ؟

برای تشخیص PD در تابلو های عایق گازی از سنسورهای  UHF استفاده میشود . این سنسورهای بر روی Bbarrier یا پنجره های تعبیه شده در تابلو نصب میشوند . در انواع پیشرفته تر تابلوها ممکن است سنسور در داخل تابلو نصب و تعبیه شده باشد.

  • تخلیه الکتریکی جزئی در ترمینال کابل ها

در حالت هایی که عایق بندی به طور صحیح انجام نشده باشد ، آلودگی بر روی سطح عایقی کابل و یا تنش های ناشی از کابل کشی نامناسب و غیر صحیح ، امکان بروز PD وجود دارد .

مناسبترین روش تشخیص تخلیه الکتریکی در این مورد استفاده از سنسورهای ساده  اما حساس اولتراسونیک ultrasonic است

تخلیه  الکتریکی جزئی چیست

منبع : IPEC Ltd

Follow us on: Instagram &  linkedin

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *