مقره اتکایی تابلو برق چیست ؟

مقره اتکایی تابلو برق چیست ؟

   مقره اتکایی تابلو برق چیست ؟

مقره اتکایی تابلویی یکی از انواع مقره های مورد استفاده در صنعت برق است که نقش عایق کننده در تابلوهای برق (switchgear and electrical panel) را ایفا میکند. کاربرد اصلی مقره های اتکایی به عنوان نگه دارنده و پشتیبان شینه و هادی های جریان است . علاوه بر امکان پذیر کردن نصب قطعات مقره در محل هایی که قطعات رسانا در فاصله نزدیک به هم قرار دارند از تخلیه الکتریکی بین قطعات جلوگیری میکند .

سازندگان مقره های اتکایی علاوه بر طراحی دقیق محصول بایستی برای تولید قطعات از موادی استفاده کنند که :

استحکام دی الکتریک و مقاومت الکتریکال بالایی داشته باشند 

دارای مقاومت مکانیکی بالا تحت شرایط اتصال کوتاه بوده و تحمل نیروهای مکانیکال ناشی از جریان های بالا را داشته باشند

با توجه به نوع استفاده هر مقره مقاومت در برابر شعله داشته و غیر اشتعال پذیر باشد 

یک دستی سطح بیرونی و داخلی مقره حفظ شده و حباب های هوا و غیریکنواختی در داخل عایق ایجاد نکند .

چطور مقره مناسب برای کاربرد و طراحی مورد نظر خود را انتخاب کنیم ؟

۱. در انتخاب مقره ابتدا باید سطح ولتاژ نامی مشخص شود . با توجه به ولتاژ کاری سیستم از مقره های فشار ضعیف Lv یا فشار متوسط Mv میتوان استفاده کرد .

۲. با توجه به سطح اتصال کوتاه یا قدرت قطع کلید و همچنین ابعاد شمش مورد استفاده باید مقره ای انتخاب شود که در جریان اتصال کوتاه مورد نظر تحمل نیروهای مکانیکی وارده را داشته باشد . در این حالت فاصله بین مقره های ( تعداد تکیه گاه ها در طول شمش ) باید محاسبه و به دقت انتخاب شود . برای راهنمایی و یا اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید با شماره های پشتیبانی فنی شرکت جبال الکتریک کرمان در تماس باشید .

۳.  با توجه به جانمایی تابلو ؛ شینه کشی و نحوه نصب ( افقی عمودی پلکانی هم سطح … ) ؛ روش نصب و تک لایه یا چند لایه بودن شمش ها 

۴. برای خرید مقره حتما تولیدات کنندگان معتبر را انتخاب کنید . استفاده از مقره های غیر استاندراد ؛ تقلبی ؛ فاقد تاییدیه و با کیفیت ساخت پایین خطرات و زیان های جدی به دنبال دارد . وجود یک ترک کوچک در مقره می‌تواند عملکرد کل مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد . بسیاری از ایرادات و مشکلات حین دوره بهره برداری و پس از گذر زمان بروز می‌کند .

۵ . عوامل متعدد دیگری نیز ر شرایط خاص بر نوع مقره انتخابی موثرند . برای مشاوره در این مورد با شماره های کارخانه کرمان در تماس باشید .

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *